Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Hensel Aufwind Riesling Steinberg

The name of the Hensel Aufwind Riesling Steinberg indicates the origin of the grapes. The Steinberg vineyard, with soils characterised by sandstone and scree, is located northwest of the city of Bad Dürkheim, Germany. The cooling winds that always prevail here make the Steinberg a classic Riesling vineyard.

The wine is crisp and fresh, offering aromas of mandarin and lime. On the palate, the well-balanced body is characterised by a special minerality and the crisp acidity. The mouthfeel is simultaneously tangy and juicy, recalling notes of grapefruit. The Hensel Aufwind Riesling Steinberg makes everybody happy who enjoys drinking particularly fresh, lively wines.

Wine type:
Weißwein
Taste:
trocken
Vintage:
2025
Ageing Potential:
2029
Region:
Pfalz
Country:
Germany
Vineyard/Brand :
Grape variety:
Alcohol content:
12,5  % by volume
Total acidity:
7,5 g/l
Residual sugar:
4,6 g/l
Recommended drinking temperature:
8-10 °C
Filling quantity:
0,75 litres
Allergen:
contains Sulfite
Caloric value per 100 ml:
304 kJ / 73 kcal
Ingredients:
GTIN/EAN:
4040046040239
Bottler:
Weingut Hensel
In den Almen 13
67098 Bad Dürkheim
Weingut Hensel

Thomas Hensel ist einer von 20 Winzer aus Bad Dürkheim. Sein 17-Hektar Weinberg befindet sich direkt neben dem lokalen „Flughafen“. Die Familie Hensel besitzt seit über 300 Jahren ihre Lagen in und um Bad Dürkheim. Reben wurden hier seit jeher im großen Rahmen veredelt. So war es nicht verwunderlich, dass Thomas Hensels Händchen für die Pflanze und sein Gespür für trendige Rebsorten ihn zu einem aufstrebenden qualitätsbewussten Winzer machte.

Die Philosophie von Thomas Hensel basiert auf höchsten Qualitätsansprüchen durch Handarbeit im Weinberg und selektive Lese nur gesunder Trauben bei schonendem Ausbau. Hensels Weingut ist wie er selbst jung. Seine Weine jedoch, die haben sich bereits fest etabliert.

Weingut Hensel

Thomas Hensel ist einer von 20 Winzer aus Bad Dürkheim. Sein 17-Hektar Weinberg befindet sich direkt neben dem lokalen „Flughafen“. Die Familie Hensel besitzt seit über 300 Jahren ihre Lagen in und um Bad Dürkheim. Reben wurden hier seit jeher im großen Rahmen veredelt. So war es nicht verwunderlich, dass Thomas Hensels Händchen für die Pflanze und sein Gespür für trendige Rebsorten ihn zu einem aufstrebenden qualitätsbewussten Winzer machte.

Die Philosophie von Thomas Hensel basiert auf höchsten Qualitätsansprüchen durch Handarbeit im Weinberg und selektive Lese nur gesunder Trauben bei schonendem Ausbau. Hensels Weingut ist wie er selbst jung. Seine Weine jedoch, die haben sich bereits fest etabliert.

Discover more
Weingut Hensel
Skip product gallery

Product recommendation

Neiss Riesling trocken
Wonderfully fresh notes of grapefruit and lemon and nuances of fresh grass unite to create the Neiss Riesling dry. On the palate, this white wine from the northern Palatinate offers a beautifully racy acidity and a defining minerality.This pure varietal Riesling comes from different vineyards of the estate, located at the beginning of the German Wine Route (Deutsche Weinstrasse). The Riesling vine is a grape variety that ripens slowly and shows an expressive acidity. It is therefore ideal for the cooler climate and the late autumn sun which are predominant in the northern Palatinate.The wine was aged in stainless steel tanks. You’ll want to discover this invigorating white wine from the Neiss estate.Für Glühweinliebhaber, die das aromatische Heißgetränk lieber selbst zubereiten möchten, ist der ausdrucksstarke Riesling vom Weingut Neiss genau die richtige Wahl.

Content: 0.75 litre (€12.20 / 1 litre)

Regular price: From €9.15
Pfaffmann Riesling 'M.P.' QbA Dry
The dry Riesling QbA “M.P.” from Karl Pfaffmann in the Palatinate is a delicately fruity and mineral-rich white wine. The winery is committed to sustainable soil management, and this care is reflected in the wines.Fresh apples, pineapple, and a hint of lemon are the characteristic notes of this Riesling. These are complemented by the variety’s typical minerality and a subtle herbal note. The wine is lively yet has a full body. It features a subtle sweetness and a strong backbone. Hints of minerals and pome fruit linger in the finish. The “M.P.” has a very balanced ratio of residual sugar to acidity.Enjoy this Riesling well-chilled. Try it with exotic curries or fish, as well as light salads with chicken.

Content: 0.75 litre (€9.27 / 1 litre)

Regular price: From €6.95
6-Bottle Riesling Tasting Pack from Germany
Try six top Rieslings from Germany’s finest vineyards. We’ve put together a selection for you that has something for everyone. Discover your favorite Riesling from award-winning wineries and save money on this tasting package compared to buying the bottles individually!Gut Hermannsberg Pure Riesling Dry (0.75 L, 11.5% ABV), Item No. 2012174, NaheOn the nose, fresh citrus notes and subtle herbal hints. Pleasantly harmonious and lively on the palate. This approachable white wine also captivates with lovely spice and a beautiful minerality.Nik Weis Sankt Urbans-Hof Saar Riesling, off-dry (0.75 L, 9.5% ABV), Item No. 2010615, MoselOn the palate, this Riesling is pleasantly harmonious and lively. It also captivates with lovely spice and minerality. An unpretentious delight from Rhineland-Palatinate.Hensel Aufwind Riesling Steinberg Dry (0.75 L, 12.5% ABV), Item No. 2004632, PalatinateThis Riesling will delight anyone who enjoys a particularly fresh and invigorating white wine. Citrus aromas of lime and mandarin dominate the bouquet. Its well-balanced body is characterized on the palate by crisp acidity and a distinctive minerality.Weingut Trenz Steinhaus Riesling Dry (0.75 L, 12.5% ABV), Item No. 2001805, RheingauJuicy and soft on the palate with an almost sweet fruitiness. The delicate acidity comes through in a fresh lemon aroma. A wonderfully vinified Riesling that clearly reflects the finesse of its 40-year-old vines.ST Riesling Steillage Dry (0.75 L, 12.0% ABV), Item No. 2004500, MoselThis fresh Riesling from Weinhaus Gebrüder Steffen in Rhineland-Palatinate, with notes of lemon, peach, and mirabelle plum, is well-balanced and mineral-driven. Pair this aromatic white wine with pasta dishes featuring light sauces. Discover an invigorating Mosel wine with wonderful freshness and fruitiness.Bassermann-Jordan Deidesheim Riesling Dry (0.75 L, 12.0% ABV), Item No. 2075602, PalatinateDry on the palate, with great depth of fruity aromas and structure. Typical elegant minerality and delicate acidity. A prime example of a Riesling from the Palatinate, guaranteed to delight with its intense fruitiness and great freshness.The recommended serving temperature for Riesling is 8–10 °C.Limited to one Riesling wine package from Germany per order.Importer/Bottler:Weingut Trenz, Schulstraße 3, 65366 JohannisbergWeingut Hensel, In den Almen 13, 67098 Bad DürkheimGeheimer Rat Dr. von Bassermann-Jordan GmbH, Kirchgasse 10, D-67146 DeidesheimWeinhaus Gebrüder Steffen GmbH, Ettenstraße 3, 54349 TrittenheimGut Hermannsberg GmbH & Co. KG, Former Wine Estate, 55585 Niederhausen/NaheNik Weis St. Urbans-Hof Winery, Urbanusstraße 16, 54340 Leiwen/Mosel

Content: 4.5 litre (€12.89 / 1 litre)

Regular price: €58.00
piece
Markus Molitor Riesling Haus Klosterberg feinherb
The Markus Molitor Riesling Haus Klosterberg feinherb (off-dry) unites lovely notes of apples, pears, grapefruit and apricot in its bouquet, complemented by clear, slate-mineral aromas which have a marvellous influence on this wine from the Central Moselle. On the palate, this Riesling from the Markus Molitor estate is quite dense, with a fine sweetness.Enjoy this Riesling from the Mosel which matured partially in large wooden casks, with a fine, lingering finish.

Content: 0.75 litre (€15.33 / 1 litre)

Regular price: From €11.50
Gut Hermannsberg Pure Riesling
Known for a long time as Gut Hermannsberg Just Riesling, it is now being released under the new name Gut Hermannsberg Pure Riesling - the wine remains the same, only the name has been updated. Gut Hermannsberg Pure Riesling offers fresh citrus notes and fine herbal tones. On the palate, this Riesling from the Nahe is pleasantly harmonious and lively and also impresses with a beautiful spiciness and minerality.The grapes for this wine come exclusively from great vineyards such as Schlossböckelheimer Kupfergrube, Niederhäuser Hermannsberg, Niederhäuser Steinberg, Altenbamberger Rotenberg and Kreuznacher Gutental. An uncomplicated pleasure from Rhineland-Palatinate, matured in stainless steel tanks.The Gut Hermannsberg Pure Riesling is a perfect accompaniment to light fish dishes with a light sauce. Enjoy a white wine from vineyards that are certainly among the best Riesling vineyards in Germany.

Content: 0.75 litre (€13.53 / 1 litre)

Regular price: From €10.15
Hensel Aufwind Riesling Steinberg
Hensel Aufwind Riesling Steinberg

€10.25

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
bottle