Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Nik Weis Sankt Urbans-Hof Mosel Riesling dry

The Nik Weis Mosel Riesling is a delicate, dry and brilliant wine that embodies elegance and clarity to perfection. It is a prime example of the fine balance of a classic Riesling: lively, fresh and wonderfully precise.

The nose and palate reveal captivating aromas of tropical fruit, complemented by notes of green apple and apricot. A fine mineral vein underlines the origin from the steep Moselle slopes and gives the white wine additional depth and structure.

The grapes are carefully harvested by hand and gently vinified to preserve the characteristic freshness and clear expression of the Riesling. Ageing and storage in stainless steel guarantee a brilliant, unadulterated fruitiness.

The elegant Nik Weis Mosel Riesling harmonizes perfectly with light starters, fresh salads, grilled poultry or fine Asian dishes. Ideally, it should be served at 8-10 °C to fully experience its lively acidity and delicate aromas.

Wine type:
Weißwein
Taste:
trocken
Vintage:
2025
Ageing Potential:
2029
Region:
Mosel
Country:
Germany
Vineyard/Brand :
Grape variety:
Alcohol content:
12,0  % by volume
Recommended drinking temperature:
8 °C
Closure:
Cork, natural
Filling quantity:
0,75 litres
Allergen:
contains Sulfite
Caloric value per 100 ml:
305 kJ / 73 kcal
Ingredients:
GTIN/EAN:
4013231000165
Bottler:
Weingut Nik Weis St. Urbans-Hof
Urbanusstraße 16
54340 Leiwen/Mosel
Deutschland
Nik Weis - St. Urbans-Hof

Der Sankt Urbans-Hof im Mosel-Saar-Gebiet wurde 1947 von Nicolaus Weis gegründet. Sein Enkel Nik Weis trat 1997 in das elterliche Weingut ein und führt seit 2002 gemeinsam mit seiner Frau Daniela Weis, die selbst Winzertochter und diplomierte Kauffrau ist, das Weingut.

Die Rebfläche vom Weingut Sankt Urbans-Hof erstreckt sich über drei Mosel- und drei Saarlagen. Es gibt drei Grand-Cru-Lagen (Leiwener Laurentiuslay, Ockfener Bockstein, Piesporter Goldtröpfchen) und drei Ortslagen (Wiltinger, Saarfeilser, Mehringer), auf denen Nik Weis und sein Team ausdrucksstarke Weine erzeugen.

Das Weingut Sankt Urbans-Hof gehört mit einer Rebfläche von 35 Hektar zu den größten und wichtigsten des Mosel-Saar-Anbaugebietes. Der klare und qualitätsbewusste Stil wurde bereits mehrfach prämiert. Im März 2010 erhielt Nik Weis bei den "Feinschmecker" Wine Awards die Auszeichnung für die Wein-Kollektion des Jahres für das Weingut Sankt Urbans-Hof. Das Weingut exportiert auch in internationale Märkte und ist bekannt für Spitzen-Rieslinge.

Nik Weis - St. Urbans-Hof

Der Sankt Urbans-Hof im Mosel-Saar-Gebiet wurde 1947 von Nicolaus Weis gegründet. Sein Enkel Nik Weis trat 1997 in das elterliche Weingut ein und führt seit 2002 gemeinsam mit seiner Frau Daniela Weis, die selbst Winzertochter und diplomierte Kauffrau ist, das Weingut.

Die Rebfläche vom Weingut Sankt Urbans-Hof erstreckt sich über drei Mosel- und drei Saarlagen. Es gibt drei Grand-Cru-Lagen (Leiwener Laurentiuslay, Ockfener Bockstein, Piesporter Goldtröpfchen) und drei Ortslagen (Wiltinger, Saarfeilser, Mehringer), auf denen Nik Weis und sein Team ausdrucksstarke Weine erzeugen.

Das Weingut Sankt Urbans-Hof gehört mit einer Rebfläche von 35 Hektar zu den größten und wichtigsten des Mosel-Saar-Anbaugebietes. Der klare und qualitätsbewusste Stil wurde bereits mehrfach prämiert. Im März 2010 erhielt Nik Weis bei den "Feinschmecker" Wine Awards die Auszeichnung für die Wein-Kollektion des Jahres für das Weingut Sankt Urbans-Hof. Das Weingut exportiert auch in internationale Märkte und ist bekannt für Spitzen-Rieslinge.

Discover more
Nik Weis - St. Urbans-Hof
Skip product gallery

Product recommendation

Nik Weis Sankt Urbans-Hof Wiltinger Alte Reben
The Nik Weis - St. Urbans-Hof winery in Leiwen on the Moselle deliberately relies on natural cultivation methods, allowing this Riesling to develop its full, unadulterated aromatic intensity. Discover a wonderful Mosel Riesling from Rhineland-Palatinate.Devonian slate soils form the basis of this single-varietal Riesling from the Moselle. Notes of gooseberry and citrus fruit as well as beautiful nuances of herbs characterize the bouquet of Nik Weis St. Urbans-Hof Wiltinger Alte Reben. On the palate, the white wine is animating, pleasantly light and has a lovely acidity.Goes well with fresh baked potatoes with dips (pesto, herb quark, cream variations), summer salads and poultry.Awards Vintage 2018:90 points Wine Spectator: TOP 100 Best value wines for 2018 Vinum Riesling Champion 2018 - Best off-dry Riesling 2018

Content: 0.75 litre (€25.33 / 1 litre)

Regular price: €19.00
bottle
Antoine Heinrich Alsace Riesling AC
The Antoine Heinrich Alsace Riesling from France, more precisely from Alsace, has an intensely fruity aroma, especially of peach and apricot. On the palate, this dry white wine from the Antoine Heinrich family winery is elegant and fine, with a beautiful, subtle acidity and great balance.Enjoy the Antoine Heinrich Alsace Riesling with raw ham with asparagus and hollandaise sauce or melon, for example. It is also a suitable accompaniment to white meat or fish dishes, as well as starters. A fine Riesling, in keeping with the tradition of producing high-quality, dry white wines in Alsace.

Content: 0.75 litre (€11.67 / 1 litre)

Regular price: €8.75
bottle
Maximin Riesling QbA
On the nose, the Riesling from the Maximin Grünhaus winery offers fruity aromas of ripe apple and white peach, melon and pineapple. On the palate, this off-dry white wine is extremely juicy and well-balanced. Yellow apple and pineapple, supported by the fine acidity, are stimulating and fruity. The Riesling comes from the award-winning Maximin Grünhaus winery in Mertesdorf near Trier. The vineyard is located at the foot of an extensive, steep south-facing slope on the left bank of the Ruwer, around two kilometers from where it flows into the Moselle.&nbsp

Content: 0.75 litre (€13.87 / 1 litre)

Regular price: From €10.40
Nik Weis Sankt Urbans-Hof Mosel Riesling dry
Nik Weis Sankt Urbans-Hof Mosel Riesling dry

€13.25

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
bottle