Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Gerard Bertrand Domaine de l'Aigle Pinot Noir

The world of wine is full of fascinating stories and outstanding taste experiences. One such jewel is the Gerard Bertrand Domaine de l'Aigle Pinot Noir, which stands out for its natural vinification, incomparable taste and exceptional quality.

Domaine de l'Aigle, located in the heart of Languedoc in the south of France, is one of the highest vineyards in Languedoc-Roussillon. Its vineyards are close to the best sites in Burgundy in terms of climate and soil. Gerard Bertrand, a passionate winegrower and visionary, sees biodynamics as the unifying element of his various wine estates. Today, Domaine de l'Aigle is synonymous with sustainability, innovation and the highest wine quality.

Pinot Noir, as one of the most demanding grape varieties, requires a careful hand and a favorable terroir. The Domaine de l'Aigle offers ideal conditions for growing this noble grape. The rolling hills and Mediterranean climate create the perfect environment for Pinot Noir to flourish in its purest form. The grapes are hand-picked; malolactic fermentation and nine months of ageing in oak barrels and no filtering before bottling guarantee a grape juice in a class of its own.

Intense ruby red on the eye with light copper reflections. On the nose, notes of berries, strawberries, cherries, raspberries and redcurrants as well as delicate floral aromas. All very intense, with beautiful toasty aromas. Creamy, velvety, silky tannins on the palate, all finely dissolved, countered with a refreshing acidity. The finish is long and full of fruit.

Gerard Bertrand is passionate about environmentally friendly practices. The winery has been cultivated according to biodynamic agriculture with Demeter certification since 2018 to ensure that every sip is not only a pleasure for the palate, but also in harmony with nature.

The Gerard Bertrand Domaine de l'Aigle Pinot Noir is an outstanding wine that reflects the estate's passion and commitment to excellence. This Pinot Noir is not only a delight for connoisseurs, but also a tribute to the rich wine tradition of the Languedoc.

Wine type:
Rotwein
Taste:
trocken
Vintage:
2023
Region:
Languedoc-Roussillon
Country:
France
Vineyard/Brand :
Grape variety:
Organic product:
Alcohol content:
14,5  % by volume
Recommended drinking temperature:
14-16 °C
Filling quantity:
0,75 litres
Allergen:
contains Sulfite
GTIN/EAN:
3514122147149
Bottler:
Gerard BERTRAND
Château l'Hospitalet
11100 Narbonne
Frankreich
Gérard Bertrand
Skip product gallery

Product recommendation

Gerard Bertrand Domaine de l'Aigle Limoux Chardonnay AOC
The Gerard Bertrand Domaine de l'Aigle Limoux Chardonnay AOC is a top-quality Chardonnay from the Limoux AOP in Languedoc-Roussillon. Gerard Bertrand's vineyard has one of the highest vineyards in the region and has been cultivated biodynamically with Demeter certification since 2018.The vineyard is densely planted with around 5000 to 6000 vines. The Chardonnay grapes are harvested by hand as soon as they have reached full ripeness. In any case, the work here is as gentle as possible and follows the winery's natural approach. The wine is left to mature on the lees, which emphasizes the finesse and wonderful fruit of this Chardonnay. The Gerard Bertrand Domaine de l'Aigle Limoux Chardonnay AOC matures in oak barrels, but is not dominated by the barrel.A golden-green robe with silver-grey reflections plays around the eye. The nose is perfectly expressive, with fruity notes of white peach, followed by aromas of marzipan, pastries and cookies. The palate is fresh, mineral, light and supple, with a minty finish.A round, seductive white wine, suitable for roast poultry, fish dishes, seafood and many cheese variations, such as hard cheese, goat's cheese or cheese pâtés.Anyone looking for an individualist Chardonnay, vinified extremely cleanly and produced using the best biodynamic approach, will find the perfect wine enjoyment in Gerard Bertrand Domaine de l'Aigle Limoux Chardonnay AOC.

Content: 0.75 litre (€30.53 / 1 litre)

Regular price: €22.90
bottle
Thenard Givry Rouge 1er Cru Bois Chevaux
This Pinot Noir from the Bois Chevaux Premier Cru site in the wine-growing region of Givry (Côte Chalonnaise) unites fruity notes of black cherries and raspberries in its bouquet, along with a lovely spice and aromas recalling the forest floor. The Thénard Givry Rouge 1er Cru Bois Chevaux was aged in oak casks and is full-bodied and velvety on the palate, with silky tannins, a lovely acidity and minerality as well as an impressive depth and length.The Bois Chevaux vineyard is considered by many experts to be the best site in Givry. Wine-growers have been producing wines on this parcel of land since the 13th century. You’ll want to discover this special taste experience from Burgundy.

Content: 0.75 litre (€36.67 / 1 litre)

Regular price: €27.50
bottle
Champagne Baron-Fuente Grande Réserve Brut - 0.375l
With a pale yellow colour, a bouquet of apple, peach and pear. On the Mouth, the wine is balanced and interlaced with vinous aromas and fruit, supported by a good structure.Blend : 30% Chardonnay, 60% Meunier, 10% Pinot NoirPleasing, round, fruity and finally honeyed, this blend is an excellent aperitif and occasion Champagne. It could be served with Oysters or with a smoked salmon.

Content: 0.375 litre (€45.07 / 1 litre)

Regular price: From €16.90
Skip product gallery

Customers also bought

Bread & Butter Pinot Noir
Der Bread & Butter Pinot Noir aus Kalifornien zeigt eindrucksvoll die samtige und fruchtbetonte Seite der beliebten Rebsorte Pinot Noir. Der Wein wird in einem traditionellen Prozess vinifiziert und reift in französischen Eichenfässern, wodurch er seine charakteristischen Aromen und eine angenehme Struktur entwickelt.In der Nase entfaltet der Pinot Noir ein verführerisches Bouquet von reifen Kirschen, Himbeeren und einem Hauch Cassis, untermalt von zarten Noten von Vanille, Zimt und Nelken, die ihm eine zusätzliche Tiefe verleihen. Am Gaumen zeigt er sich seidig und weich mit reichhaltigen Aromen von frischem Obst und sanfter Eiche. Die feinkörnigen Tannine und die milde Säure fügen dem Geschmackserlebnis Struktur hinzu, während der Abgang angenehm lang und elegant mit süßer Vanille bleibt.Der Bread & Butter Pinot Noir passt perfekt zu Pilzrisotto, Entenbrust oder gereiftem Käse, auch solo ist dieser Pinot Noir eine ideale Wahl für gemütliche Abende.

Content: 0.75 litre (€20.33 / 1 litre)

Regular price: €15.25
bottle
Eikendal Méthode Cap Classique (MCC) Brut
The Eikendal MCC is a noble, South African Méthode Cap Classique that delights with its freshness, fine perlage and remarkable aroma. This sparkling wine combines artisanal precision with terroir-influenced expressiveness - a true flagship of the Eikendal style.The uncompromising quality philosophy begins in the vineyard: the foliage is deliberately kept closed throughout the growing season to protect the grapes from excessive sunlight. The result is a concise acidity structure and intensely concentrated aromas that whet the appetite for the first sip as soon as the grapes are picked. The grapes were harvested early to preserve maximum freshness.After being harvested by hand in small crates, the grapes were cooled down to just 1 °C and pressed very gently as a whole. Only the "heart juice" - i.e. the purest must - was used for this fine sparkling wine. Fermentation took place at around 12 °C in stainless steel tanks with natural wild yeasts in order to express the varietal and site typicity unadulterated. The base wine then matured for six months on coarse yeast ("gross lees") before being bottled for the second fermentation.The Eikendal MCC then matured for 21 months on the fine lees in the bottle - in the style of high-quality champagne. After traditional riddling, it was disgorged and bottled without excessive dosage. The result is a lively, well-balanced sparkling wine with a fine mousseux, subtle brioche notes, citrus freshness and mineral depth.The Eikendal MCC is an excellent aperitif, but also goes perfectly with fine seafood, sushi, oysters or goat's cheese. It is also a delight with canapés or a fresh summer salad with citrus vinaigrette.

Content: 0.75 litre (€31.87 / 1 litre)

Regular price: €23.90
bottle
3er Probierpaket Babylonstoren
The Babylonstoren wine estate between Paarl and Stellenbosch stands for wines that are fun to drink - fresh, elegant and full of character.Look forward to andsave on three special wines with this tasting package, which are both accessible and exceptional - perfect for moments of pleasure that will stay with you.Babylonstoren Mourvèdre Rosé, item no.: 1964359 (0.75l, 13.0% vol.)Salmon-colored and radiant in the glass - fresh, fruity and full of joie de vivre. Strawberries, watermelon and a hint of pomegranate make every sip light and seductive. A rosé that is simply fun.Babylonstoren Chenin Blanc, item no.: 1948769 (0.75l, 13.5% vol.)Pale straw yellow, clear and inviting. Tropical fruits, gooseberries and pears combine to create a crisp, aromatic white wine - fresh, elegant and all-round enjoyable.Babylonstoren Babel Red Blend, item no.: 1964380 (0.75l, 14.0% vol.)Deep ruby red, intense and complex. Dark fruits, fine spices and gentle oak aromas merge into a full-bodied, harmonious red wine that lingers for a long time. Perfect for special moments.One tasting package per order.

Content: 2.25 litre (€17.73 / 1 litre)

Regular price: €39.90
piece
Bassermann-Jordan Deidesheim Riesling trocken
Der Bassermann-Jordan Deidesheim Riesling vereint in seinem Bouquet Noten von Pfirsich, Aprikose und Äpfeln mit Nuancen von Zitrusfrüchten. Ein Paradebeispiel für einen Riesling aus der Pfalz, der mit seiner intensiven Fruchtigkeit und großen Frische ein Genuss-Garant ist.Am Gaumen ist dieser Weißwein aus Deidesheim trocken, mit großer, fruchtiger Aromentiefe und Struktur. Dazu kommen die typische elegante Mineralität und eine delikate Säure.Deidesheim ist weltbekannt als ein idealer Ort für großartige Riesling-Kreationen. Das Weingut Geheimer Rat Dr. von Bassermann-Jordan, das seit mehreren Jahrhunderten die Entwicklung des deutschen Weinbaus mitprägt, ist hier angesiedelt. In der Mittelhardt, dem nördlichen Teil des Weinbaugebietes Pfalz, nutzen die Winzerinnen und Winzer das ideale Terroir vor allem für Weißweine, die Eindruck hinterlassen.

Content: 0.75 litre (€19.33 / 1 litre)

Regular price: €14.50
bottle
Acrobat Oregon Pinot Noir
Oregon is known for its high-quality Pinot Noirs. The Acrobat Pinot Noir contributes to this reputation, as the red wine from the US West Coast is a taste experience that leaves an impression.The Acrobat Pinot Noir combines fruity notes of raspberries and cherries in its bouquet. This is complemented by perfectly harmonizing nuances of chocolate, cinnamon and baking spices as well as subtle notes of forest floor. The Wine Enthusiast awards 90 points to Acrobat's creation and judges: "This Pinot is fragrant and spicy, with ripe berry fruit." The tannins add earthy tones to the bouquet. On the palate, the Pinot Noir is characterized by a spicy, fruity aroma (strawberries, dark chocolate, forest floor, cloves).The ruby red wine matured for eight months in French oak, with 25% new barrels being used. Enjoy this very aromatic Pinot Noir from the USA at a drinking temperature of 14 to 16 degrees. It is a wonderful accompaniment to a mushroom toast or a salmon quiche.

Content: 0.75 litre (€29.20 / 1 litre)

Regular price: €21.90
bottle
Bassermann-Jordan Deidesheimer Leinhöhle Dry Riesling
The Bassermann-Jordan Deidesheimer Leinhöhle Riesling is one of the premium wines produced by the renowned Palatinate winery Geheimer Rat Dr. von Bassermann-Jordan. This VDP.ERSTE-LAGE Riesling (VDP = Association of German Prädikat Wine Estates) offers a fascinatingly multifaceted bouquet. This Palatinate white wine carries aromas of fresh apples, peaches, and lemongrass. Nuances of pineapple and slate also enrich the bouquet.On the palate, the golden-yellow Bassermann-Jordan Deidesheimer Leinhöhle Riesling is dry and elegant, with a racy acidity and a stimulating, mineral character. The finish is fruity and fresh, with subtle salty notes. It lingers impressively long.The vineyards where this Riesling is grown are located west of Deidesheim. They face entirely south. Despite the resulting high intensity of sunlight, the Bassermann-Jordan Deidesheimer Leinhöhle Riesling is elegant and full of finesse. The winery itself writes: “Fermentation took place with the vineyard’s own yeasts in whole-barrel fermentation. The wine remained on the lees in the barrel until bottling in early May.”Discover this Palatinate white wine, for example, with a fresh seafood salad. It’s also a real treat when enjoyed on its own.2020 vintage: “Best of Riesling Category,” 91 points from Meininger-Verlag.

Content: 0.75 litre (€32.67 / 1 litre)

Regular price: €24.50
bottle
Gerard Bertrand Domaine de l'Aigle Pinot Noir
Gerard Bertrand Domaine de l'Aigle Pinot Noir

€25.90

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
bottle