Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Champagne Veuve Clicquot Yellow Label Brut

Kraft und Geschmeidigkeit vereint: Der legendäre Champagner Veuve Clicquot Yellow Label Brut ist eine Ausnahme-Cuvée. Das Bukett verführt mit seiner Komplexität und Intensität. Noten von Pfirsich, Mirabelle und Birne ergeben mit Aromen von Rosmarin einen herrlichen Duftstrauß. Dazu kommen köstliche Noten von Vanille und getoastetem Brioche. Am Gaumen ist der Edel-Schaumwein frisch und kraftvoll, mit einer guten Struktur, stützender, lebhafter Säure und einer prägenden Mineralität.

Trauben von 50 bis 60 verschiedenen Cru-Lagen werden für die Kreation des Champagners genutzt. Reserve-Weine machen einen Anteil von 30 bis 45% der Komposition aus. Der Pinot Noir (50-55 %) ist Garant für die grundlegende und typische Struktur eines Veuve Clicquot. Eleganz und Raffinesse steuert der Chardonnay (28-33 %) bei. Der Meunier (15-20 %) schließlich rundet das Geschmackserlebnis ab.

Veuve Clicquot ist in der Welt des Champagners Synonym für die Spitze der Schaumwein-Kreation. Der goldgelbe Champagne Veuve Clicquot Yellow Label Brut mit seiner fernen Perlage ist ein weiterer würdiger Botschafter dieses Qualitätsversprechens.


Wine type:
Sparkling wine
Taste:
brut
Region:
Champagne
Country:
France
Vineyard/Brand :
Alcohol content:
12,5  % by volume
Residual sugar:
10,0 g/l
Recommended drinking temperature:
8-10 °C
Closure:
Cork, natural
Filling quantity:
0,75 litres
Allergen:
contains Sulfite
Ingredients:
GTIN/EAN:
3049614182952
Bottler:
Veuve Clicquot Ponsardin
51100 Reims
Frankreich
Veuve Clicquot
Skip product gallery

Product recommendation

Rotari Cuvée 28+ 1,5 Liter MAGNUM in giftbox
This wine is produced only with grapes that are selected and harvested by hand from the vineyards in the hills of Trentino. Rotari Cuvée 28 owes its name to its long refinement on its yeast, which gives it decided yet elegant, fresh, and persistent characteristics.This particular Cuvée is obtained from Chardonnay and Pinot Noir that are precisely selected. Rotari Cuvée 28 is a wine produced with the second fermentation in the bottle according to the Metodo Classico tradition with respect to the Trento DOC discipline. The refinement on its lees for 28 months gives this wine important notes of bread crusts and hazelnut while at the same time maintaining a freshness that really stands out along with a pleasantness of aromas and tastes.

Content: 1.5 litre (€25.00 / 1 litre)

Regular price: €37.50
bottle
Graham Beck Méthode Cap Classique (MCC) Cuvée Clive Brut
The Cuvée Clive is the flagship wine of the Graham Beck winery located in Robertson, South Africa. This outstanding sparkling wine is vinified only in vintages that produce grapes of particularly high quality. The wine-making expertise, deep passion and special commitment of the responsible cellar masters at Graham Beck unite here to create this sparkling wine. Not only do the exceptionally fine effervescence and the brilliant golden colour testify to the highest quality- the Graham Beck Cuvée Clive is distinguished by its elegance, sophistication and complexity. This sparkling wine, made using the traditional French method known as ‘methode champenoise’, and called ‘methode cap classique’ in South Africa, bears witness to the reputation of the world-class winemaker Graham Beck. The grapes come from vines that grow on pure limestone soils in direct proximity to the estate and in a vineyard located in Darling, giving this cuvée its racy acidity. On the nose, the Cuvée Clive offers balanced, powerful and ripe citrus aromas, along with fragrances of apricots, apples and roasted almonds. The spicy, fresh notes of citrus fruit are immediately noticeable on the palate, enriched by nuances of yellow stone fruit and nut aromas. The complex texture makes the Graham Beck Cuvée Clive a memorable taste experience. This is a sparkling wine for those special moments or when you want to spoil your friends.

Content: 0.75 litre (€66.53 / 1 litre)

Regular price: €49.90
bottle
Montes Sparkling Angel Brut
Im Glas leuchtet der Wein leicht golden in einem hellen Strohgelb. In der Nase eine Vielzahl verschiedener Blüten- und Fruchtnoten. Gefolgt von einer sanften Rauchnote und einem Duft nach Nüssen und getrockneten Früchten. Am Gaumen ist der Montes Sparkling Angel Brut wunderbar ausbalanciert mit stabiler Säure und seidiger Cremigkeit. Im Abgang zeigt sich der Wein herrlich frisch und fruchtig. Im Gegensatz zu Champagner verbringt der Montes Sparkling Angel Brut nicht 24 Monate, sondern 36 Monate auf der Hefe. Das Resultat ist ein Schaumwein von besonderer Üppigkeit und außergewöhnlichem Charakter.

Content: 0.75 litre (€27.33 / 1 litre)

Regular price: €20.50
bottle
Champagne Veuve Clicquot Yellow Label Brut
Champagne Veuve Clicquot Yellow Label Brut

€59.90