Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Creencia con Actitud Monastrell DOP

If there is one region in particular that stands for the Monastrell grape variety, it is the Jumilla region in south-eastern Spain, west of Alicante and north of Murcia. The vines for the red wine Creencia con Actitud, literally translated as "faith with attitude", grow here at around 900 meters above sea level. The 100% Monastrell reflects the character of this region and the terroir in a wonderfully authentic way. The vines are grown without artificial irrigation, which produces high-quality grapes but keeps the quantity low. This is partly due to the age of the vines, which have been in service for more than 45 years.

The Creencia con Actitud has a deep dark red color. The dry red wine has an intense aroma of ripe black fruit and delicate wood notes. This is accompanied by notes of roasted almonds, toasted bread and a hint of cigar box. The palate is enveloped by ripe, velvety tannins. A wine that is full-bodied and fresh at the same time, elegant and balanced despite its weight. Complemented by a fine minerality, the long finish brings out notes of licorice and aromatic herbs.

Try Creencia con Actitud with hearty meat dishes or spicy Indian cuisine. Also a delight on its own on a cold winter evening.

Wine type:
Rotwein
Taste:
trocken
Vintage:
2021
Ageing Potential:
2027
Region:
Jumilla
Country:
Spain
Vineyard/Brand :
Grape variety:
Alcohol content:
15,0  % by volume
Total acidity:
6,3 g/l
Residual sugar:
3,8 g/l
pH:
3,52
Recommended drinking temperature:
14-16 °C
Filling quantity:
0,75 litres
Allergen:
contains Sulfite
Caloric value per 100 ml:
348 kJ / 84 kcal
Ingredients:
GTIN/EAN:
8436539765042
Bottler:
HAMMEKEN CELLARS S.L.
Calle de la Muela 16
03730 JÁVEA - ALICANTE
Spanien
Hammeken Cellars
Skip product gallery

Product recommendation

Barahonda Barrica Monastrell Syrah DO
The Barrica Monastrell Syrah comes from the Barahonda winery in the Spanish wine-growing region of Yecla. The blend consists of 75% Monastrell and 25% Syrah. The vines of this red wine are 40 to 45 years old and grow on calcareous soils at an altitude of between 500 and 800 meters. The Barahonda Barrica Monastrell Syrah has a ruby red color that shines bright and clear in the glass. The nose reveals an intense bouquet of ripe fruit, spices, light vanilla notes and some cedar wood. A strong minerality dominates the palate. A wine full of juice and power with notes of pepper and cloves. Matured in French and American oak barrels for a period of around 6 months, the finish is strong and round with a taste of vanilla and some leather.Try the Barahonda Barrica Monastrell Syrah with roast poultry, minced steak or paella. Also a very good choice with medium-strong cheese.

Content: 0.75 litre (€11.60 / 1 litre)

Regular price: From €8.70
Ego Bodegas Goru 38 Barrels DO
The bouquet of the Ego Bodegas Goru 38 Barrels DO combines delicate notes of black fruits (raspberries, sweet plum compote, cherries), which harmonize wonderfully with fine roasted aromas.This outstanding red wine is velvety and warm on the palate, with ripe, sweetish tannins, wonderful fruitiness and beautiful nuances of caramel. Great elegance and structure.this blend of Monastrell, Syrah and Cabernet Sauvignon was aged for 10 to 12 months in new French and American oak barrels. The grapes come from old vines at an altitude of 900 meters in the small region of Jumilla in south-eastern Spain.Discover this red wine, which already has many loyal fans, for example with grilled meat, suckling pig or meatballs. It also goes wonderfully with various cheeses.

Content: 0.75 litre (€28.00 / 1 litre)

Regular price: €21.00
bottle
Ego Bodegas Marionette
The Ego Bodegas Marionette is a fine blend consisting of the Monastrell and Shiraz grape varieties. The red wine is redolent of red and black berries, along with subtle roast aromas and nuances of vanilla. On the palate, this wine from the wine-growing area of Jumilla, located in the Murcia region in south-eastern Spain, is velvety, vivid and fruity, with ripe, elegant tannins and a clear structure.The Ego Bodegas Marionette was aged for 2 to 3 months in American oak casks. The red wine goes beautifully with grilled meat, grilled vegetables, hard cheeses or small, delicate starters.

Content: 0.75 litre (€10.33 / 1 litre)

Regular price: From €7.75
Torre Oria SEDA Monastrell
The Torre Oria SEDA Monastrell is a red wine from the Spanish region of Valencia, produced by the renowned Bodega Torre Oria.The Monastrell grape variety from which this Spanish red wine is made is a great classic. The grapes come from old vines, which on the one hand ensure low yields, but on the other hand make the red wine particularly concentrated and full of flavor.The SEDA Monastrell from the Bodegas Torre Oria winery has a dark red color and shows notes of black fruits and mocha on the nose, complemented by aromas of ripe cherries and fresh herbs. On the palate, the dry red wine is powerful with soft tannins and a complex structure. The finish is particularly fruity.Try the Torre Oria Monastrell with poultry or lamb dishes.

Content: 0.75 litre (€10.87 / 1 litre)

Regular price: From €8.15
Creencia con Actitud Monastrell DOP
Creencia con Actitud Monastrell DOP

€15.90

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
bottle