Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Le Riche Richesse Stellenbosch

Le Riche Richesse ist ein Blend aus der renommierten Weinregion Stellenbosch in Südafrika. Dieser Wein verkörpert die reiche Vielfalt und Finesse, die die Weine dieser Region auszeichnet. Die Basis für diesen Rotwein stellt die Rebsorte Cabernet Sauvignon dar. Ergänzend wird die Kombination um die Rebsorten Cinsaut, Cabernet Franc, Petit Verdot und Merlot.

Der Wein präsentiert sich in leuchtendem Rubinrot mit einem verführerischen Bouquet von schwarzen Beeren, Süßkirschen, Himbeeren und einem Hauch von Zeder. Am Gaumen entfaltet sich eine komplexe und harmonische Struktur mit weichen Tanninen und einem seidigen Mundgefühl. Ein saftiger Auftakt wird von Körper und Komplexität eingenommen. Die Rebsorte Cinsaut verleiht dem Le Riche Richesse einen parfümierten Touch und macht ihn wunderbar zugänglich.

Ein Wein für eine gesellige Runde oder als Begleitung zu feinen Speisen wie gegrilltem Fleisch, Wildgerichten oder gereiftem Käse.

Wine type:
Rotwein
Taste:
trocken
Vintage:
2021
Ageing Potential:
2028
Region:
Simonsberg
Country:
Südafrika
Vineyard/Brand :
Grape variety:
Alcohol content:
14,5  % by volume
Total acidity:
5,8 g/l
Residual sugar:
1,4 g/l
pH:
3,58
Recommended drinking temperature:
16-18 °C
Filling quantity:
0,75 litres
Allergen:
contains Sulfite
GTIN/EAN:
6009602220742
Importer:
Joh. Eggers Sohn GmbH
Konsul-Smidt-Str. 8 J
28217 Bremen
Deutschland
Le Riche
Skip product gallery

Product recommendation

Le Riche Cabernet Sauvignon Stellenbosch
Der Le Riche Cabernet Sauvignon aus Stellenbosch ist ein qualitativ hochwertiger Rotwein aus Südafrika. Stellenbosch ist eine renommierte Weinregion, die für ihre exzellenten Bedingungen zur Produktion von Cabernet Sauvignon Weinen bekannt ist.Dieser Cabernet Sauvignon zeichnet sich durch seine tief granatrote Farbe und sein komplexes Aromaprofil aus. In der Nase entfalten sich intensive Noten von Pflaume, Schwarzkirschen und Cassis, ergänzt durch herzhafte Untertöne von schwarzen Oliven, einem Hauch von Minze und Zeder. Am Gaumen präsentiert er sich fruchtig und kraftvoll mit festen Tanninen und einer guten Balance zwischen Frucht und Eiche. Der Le Riche Cabernet Sauvignon erzeugt ein üppiges Mundgefühl und sorgt für einen langen, appetitlichen Abgang. Er eignet sich hervorragend als Begleiter zu kräftigen Fleischgerichten wie Rindersteak oder Lammbraten.

Content: 0.75 litre (€29.20 / 1 litre)

Regular price: €21.90
bottle
Alto Rouge
The Alto Rouge consists of 5 grape varieties: Cabernet Franc, Shiraz, Merlot, Cabernet Sauvignon and Petit Verdot. The grapes for this wine come from north- and northwest-facing vineyards located on the slopes of the Helderberg Mountains. Thus, the vines are cooled by a fresh breeze in the afternoon, supporting the wine’s elegance and balance. The Alto Rouge is a deep ruby-red in the glass. On the nose, aromas of red fruit are predominant, along with hints of chocolate and light notes of woodchips. This cuvée is distinguished by its soft tannins and wonderful fruit aromas. Overall, this is a wine with style, lots of complexity and a high ageing potential. Winemaker Bertho van de Westhuizen recommends enjoying the Alto Rouge with game birds and tender red meat.

Content: 0.75 litre (€20.67 / 1 litre)

Regular price: From €15.50
Meerlust Red
The Meerlust Red is an elegant red wine cuvée from Stellenbosch that perfectly reflects the terroir and expertise of the famous Meerlust wine estate. As the "second wine" of the legendary Meerlust Rubicon, this blend offers a more accessible yet complex alternative with intense fruit, fine spice and a smooth tannin structure.The grapes for the Meerlust Red come from the same first-class vineyards as the Rubicon. The cuvée usually consists of Cabernet Sauvignon, Merlot and Cabernet Franc, although Malbec or Petit Verdot may also be added depending on the vintage. After temperature-controlled fermentation, the wine matures for 12 months in French oak barrels to give it additional depth and elegance.In the glass, the Meerlust Red is a deep ruby red with violet reflections. The nose is dominated by ripe dark berries, black cherries and cassis, complemented by subtle notes of cedar wood, spices and dark chocolate. On the palate, it is harmonious and supple with soft tannins, lively acidity and a long, spicy finish.This South African cuvée is an ideal accompaniment to grilled beef, lamb or hearty stews. It also unfolds its full complexity with mature cheese or pasta with strong sauces.Enjoy this elegant red wine at a drinking temperature of 16-18 °C and be inspired by the Meerlust quality.

Content: 0.75 litre (€22.00 / 1 litre)

Regular price: From €16.50
Le Riche Richesse Stellenbosch
Le Riche Richesse Stellenbosch

€15.50

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
bottle