Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Pierre Zéro Spritz non-alcoholic

With the Pierre Zéro Spritz, Pierre Chavin presents an alcohol-free interpretation of the popular Italian aperitif classic. The ready-to-drink cocktail combines the characteristic bitter note of a spritz with fruity freshness and ensures uncomplicated enjoyment on any occasion.

Aromas of bitter orange, citrus zest and fine spices unfold on the nose, complemented by a subtle hint of vanilla. On the palate, Pierre Zéro Spritz is balanced and lively. The typical bitterness is accompanied by a pleasant freshness and a subtle sweetness, creating a harmonious and refreshing taste.

The non-alcoholic aperitif is based on dealcoholized wine, is vegan and contains no preservatives. With its expressive character, it is ideal for anyone looking for a classic spritz without alcohol.

Served at 6-8 °C, preferably on ice and garnished with a slice of orange, the Pierre Zéro Spritz goes perfectly with tapas, antipasti, finger food, grilled vegetables or as a refreshing aperitif on warm summer days.

Wine type:
Sparkling wine
Region:
Languedoc
Country:
France
Vineyard/Brand:
Alcohol content:
< 0,5  % by volume
Recommended drinking temperature:
6-8 °C
Filling quantity:
0,75 litres
Allergen:
contains Sulfite
GTIN/EAN:
3663852011760
Bottler:
Domaines Pierre Chavin
259 Impasse Jérémy Beier
34500 Béziers
Frankreich
Pierre Chavin
Skip product gallery

Product recommendation

Pierre Zéro Chardonnay non-alcoholic
The Pierre Zéro Chardonnay from Domaines Pierre Chavin is a non-alcoholic white wine that delights with its fruity character and pleasant freshness. The white wine has a bright golden yellow color in the glass and seduces the nose with aromas of tropical fruit, juicy peach, lychee and delicate floral notes.On the palate, this non-alcoholic Chardonnay is soft, fruity and balanced. Ripe fruit aromas, hints of fresh grapes and roses and a lively acidity make for a refreshing and uncomplicated taste experience. Gentle dealcoholization using a modern centrifuge process helps to preserve the typical Chardonnay aromas in the best possible way.Whether as an aperitif, on the terrace or as an accompaniment to light dishes - Pierre Zéro Chardonnay is versatile. It harmonizes particularly well with fresh salads, fish, poultry or light dishes with pork. Its fresh and fruity character is best appreciated at a drinking temperature of 8 to 10 °C.

Content: 0.75 litre (€8.67 / 1 litre)

Regular price: €6.50
bottle
Pierre Zero Rosé non-alcoholic
The Pierre Zéro Rosé from Pierre Chavin stands for uncomplicated wine enjoyment without alcohol. The cuvée of Chardonnay and Merlot impresses with its light rosé color, pleasant freshness and harmonious, fruity character.The non-alcoholic rosé is lively and balanced on the palate. Its subtle fruitiness and light style make it the ideal companion for relaxed moments of enjoyment - whether for an aperitif, brunch or a summer evening on the terrace.Pierre Zéro Rosé is made from dealcoholized wine, is vegan, low in calories and free from preservatives.Well chilled at 6-8 °C, Pierre Zéro Rosé is an excellent accompaniment to Mediterranean salads, light vegetable dishes, savory tarts and summer aperitifs.

Content: 0.75 litre (€9.20 / 1 litre)

Regular price: €6.90
bottle
Toschi Lemoncello Zero Non-alcoholic
Toschi Limoncello Zero Alcohol-Free is a refreshing and intense limoncello experience - without any alcohol. This alcohol-free limoncello impresses with its natural, intense lemon flavor, which perfectly captures the Mediterranean freshness and sunny aroma of Italian lemons. Ideal for anyone who wants to enjoy the taste of classic limoncello but without the alcohol.The non-alcoholic version of Toschi Limoncello is made from high-quality lemon extracts and natural flavors. It is produced using a special alcohol removal process that preserves the original fresh and intense lemon flavor while completely removing the alcohol.Ingredients: Water, sugar, acidifier: citric acid, stabilizer: acacia gum, natural lemon flavour and other natural flavours, lemon peel infusion, colour: E102, preservative: potassium sorbate. E102:Contains on averageper 100 mlenergy340 kJ / 81 kcalfat< 0,0 gof which saturated fatty acids< 0,0 gCarbohydrates20,3 gthereof sugar19,6 gprotein< 0,0 gsalt< 0,0 g

Content: 0.5 litre (€33.80 / 1 litre)

Regular price: €16.90
bottle
Christian Bamberger Frizz Zero Secco Non-alcoholic
The Frizz Zero Secco from Christian Bamberger is the stylish alcohol-free alternative for sparkling enjoyment. With a fine perlage and fruity aromas of citrus, green apple and a hint of exoticism, it impresses with its lightness and refreshing elegance.Thanks to gentle dealcoholization, it retains the typical character of a high-quality sparkling wine - ideal for anyone who wants to enjoy it consciously without missing out on the festive moment.Christian Bamberger Frizz Zero Secco Alkoholfrei is perfect as an aperitif, with fresh summer salads, sushi or light starters. Best served well chilled at 6-8 °C.Sparkling flavored drink made from non-alcoholic wine. *Non-alcoholic (contains less than 0.5% alcohol by volume)Ingredients: De-alcoholized wine, grape must concentrate, natural aroma, preservative E262, sulphur dioxideAntioxidants: sulphitesNutritional informationper 100 mlEnergy81 kJ / 20 kcalCarbohydrates4,0 g/l- thereof sugar4.0 g/lContains small amounts of fat, saturated fatty acids, protein and salt.

Content: 0.75 litre (€13.20 / 1 litre)

Regular price: €9.90
bottle
Pierre Zéro Spritz non-alcoholic
Pierre Zéro Spritz non-alcoholic

€8.90

Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
bottle